wtorek, 9 października 2012

Co będzie za 50 lat? A później?


Jak niedawno wspomniałem miałem zamiar zacząć pisać recenzję książek. I oto jest pierwsza z nich.

Książka, o której chcę dzisiaj opowiedzieć jest antologią science fiction pt. "PL+50 Historie przyszłości". Jak na antologię przystało jest oczywiście pracą zbiorową (autorów wymienię na końcu, gdyż jest ich naprawdę wielu) wielu wybitnych pisarzy ale nie tylko, znajdziemy tu także przedstawicieli innych zawodów.Książka ta została wydana w roku 2004 i jej głównym celem, co zresztą można wywnioskować z tytułu, jest przedstawienie wyglądu Polski i Świata za 50 lat. Każdy z autorów ma trochę inną wizję ale wszystkie mają są mimo wszystko do siebie podobne: przedstawiają albo rozwój albo upadek Polski. Niektóre z nich wydadzą się czytelnikowi bardziej prawdopodobne od innych, a inne mniej. Wszystkie jednak są bardzo ciekawe i czyta się je z przyjemnością i zainteresowaniem, chociaż ja miałem problem, żeby przebrnąć przez opowiadanie Zbigniewa Baumana, który podszedł do sprawy w trochę filozoficzny sposób, niezbytnio dla mnie zrozumiały.

Ciężko mi ocenić książkę, jako całość ponieważ opowiadania w niej zawarte są bardzo różnorodne. Jedno jednak muszę przyznać: pomysł jest świetny i wykonanie również znakomite. Widać, że Ci ludzie przyłożyli się do tych wizji Polski za 50 lat. Niektóre z nich mogłyby być początkami książek ponieważ są wielowątkowe, a tematy nie zostały wyczerpane.

Trochę czasu trwało zanim ją całą przeczytałem (wiadomo - szkoła) więc teraz nie pamiętam wszystkiego dokładnie. Powiem tylko jedno: nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem science fiction to warto, żebyś przeczytał tą książkę. Jest ona niesamowita i jest to jedna z tych pozycji obok, których nie można przejść obojętnie, które można zignorować. Więc na co jeszcze czekasz? Leć do biblioteki! A, jeszcze jedna uwaga: książkę kupicie tylko na Allegro (w tej chwili są 2 oferty),a w bibliotekach często jest tylko 1 egzemplarz także jej zdobycie może nie być takie proste ale czego się nie robi dla książek, zwłaszcza takich.

Tytuł: PL+50 Historie przyszłości
Autorzy: Maciej Dajnowski, Bartek Świderski, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński, Łukasz Orbitowski, Maja Lidia Kossakowska, Olga Tokarczuk, Jerzy Sosnowski, Karol Maliszewski, Cezary Domarus, Andrzej Ziemiański, Marek Oramus, Barnim Regalica, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Daniel Odija, Tomasz Piątek, Edmund Wnuk-Lipiński, Lech Jęczmyk, Zygmunt Bauman, Jadwiga Staniszkis, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2004
Moja opinia: Książka, którą musisz przeczytać; jest niezwykła, skłania do refleksji i zastanowienia: dokąd ten świat zmierza?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Autor nie odpowiada za komentarze napisane przez użytkowników.